Zorunlu Trafik Sigortasını Yaptırmamanın Cezaları Nedir ?

21 Nisan 2016

Yorumlar

Off
 Nisan 21, 2016
 Off
Kategori Genel, Sigorta

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamanın cezaları nedir? Zorunlu trafik sigortası Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan ve araç sahibi olan vatandaşların kara trafiğine çıkmadan önce mutlaka motorlu taşıtlarına yaptırması gereken zorunlu bir sigorta türüdür.

zorunlu-trafik-sigortasini-yaptirmamanin-cezalari-nedir

Araç sahibi olduktan sonra ilk iş olarak kanunlar ile zorunlu hale getirilen ve güvenliği sağlayan trafik sigortanızı yaptırmanız gerekecektir. Zorunlu trafik sigortası sayesinde trafikte yolculuk yaparken herhangi bir anda kaza durumu ile karşı karşıya geldiğinizde, karşı tarafın aracına vermiş olduğunuz hasarın büyük bir bölümü zorunlu trafik sigortası tarafından temin edilecektir. Bu sebepten dolayı hem yasalara uyumluluk gösterebilmek için hem de olası risk durumlarında daha az zarar görmek için mutlaka trafiğe çıkmadan önce zorunlu trafik sigortanızı yaptırmalısınız. Eğer ki, zorunlu trafik sigortanız olmadan trafiğe çıkarsanız ve bir polis memuru tarafından bu durum tespit edilirse cezai yaptırımlar ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Trafik sigortası olmayan araç sahiplerinin araçları bağlanır ve trafikten men edilir. Aynı zamanda maddi anlamda da ödemeniz gereken bir ceza bulunmaktadır. Yeni yasalara göre zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkan kişilerin ehliyetlerine de el konulacak. Bu gibi olumsuz durumlar ile karşı karşıya gelmemek için sizde mutlaka zorunlu trafik sigortanızı daha trafiğe çıkmadan yaptırmalısınız.

Zorunlu trafik sigortanızı yaptırmış olabilirsiniz fakat süresi dolmuş olan zorunlu trafik sigortalarının da cezaları bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı zorunlu trafik sigortanız pasif olmadan önce yenilemelisiniz.

Comments are closed.