Samsun Trafik Sigortası Fiyatları

11 Mart 2016

Yorumlar

Off
 Mart 11, 2016
 Off
Kategori Genel

Samsun trafik sigortası fiyatları motorlu araçların karayollarına çıkabilmesi için yaptırması gereken zorunlu mali sorumluluk sigortasıdır. Karayolları trafik kanunu gereği yaptırılması araç sahipleri tarafından zorunludur. Bu sigorta ile karayollarında yaşanacak kazalarda karşı tarafın malına yada canına verilen zararların kabahat oranlarına bağlı olarak kısmen yada tamamının karşılanmasıdır.

Trafik sigortası ülkemizde en fazla tercih edilen sigortadır. 2918 Sayılı Karayolları Kanunu gereğince trafiğe çıkan tüm motorlu araçların yaptırması zorunludur. Polis kontrolleri sırasında araçta bulunması gereken evraklar arasındadır. Trafik sigortası bir sorumluluk sigortasıdır. Üçüncü şahısların mal ve can kayıplarını karşılamaktadır. Araçları kullanan kişilerin aracına yada kendisine vereceği zararları karşılamamaktadır. Kendi aracınız ve can kaybınız için kasko yaptırmanız gerekmektedir. Trafik sigortası kasko yerine kullanılmamakta; ayrıca manevi tazminatları da karşılamamaktadır. Trafik sigortası, zorunlu tarife üzerinden hesaplanmaktadır. Teminatın sınırı ve tavsiye niteliğindeki primi Hazine müsteşarlığı belirlemektedir. 2009 yılı itibariyle ödenecek primler sigorta şirketleri tarafından belirlenmektedir.

Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir

Ödenecek primler aşağıda ki kriterler değerlendirilerek belirlenmektedir.

  • Aracın türüne göre (otomobil, motosiklet, otobüs, vs.)
  • Ticari olup olmaması
  • Kayıtlı olduğu il

Trafik sigortası yıllık olarak yaptırılmakta ve peşin ödenmektedir. Alacağın poliçe aynı zamanda makbuz olarak geçmektedir. Sigortalanan dönemde yaşanacak kazalar, bir sonraki dönemde ödenecek primleri etkilemektedir. Sigortalılık döneminde kaza yaşanmaması durumunda, Hasarsızlık İndirimi (Bu indirimler yılına göre artmaktadır) uygulanır. Uygulanan en yüksek indirim oranı %20′ dir. Hasar oluşması durumunda hasarlılık sürprimi uygulanmaktadır, bu oran %500 kadar çıkabilmektedir. Hasarsızlık ve hasarlılık durum bilgileri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin TRAMER adlı veri bankasında saklanmaktadır. Sigorta şirketleri, Trafik poliçesi oluştururken Tramer sistemini kontrol etmektedir; bu kontroller sayesinde farklı bir sigorta şirketinde yaptırılan poliçelerde gözükmektedir.

Hasarsızlık indirimi sigortalı taşıtı değil, aracı işletecek kişiyi takip etmektedir. Hasarsızlık indirimi için bazı şartların oluşması gerekmektedir. Bu şart satılmış olan taşıtın yerine aynı cins bir aracın iki ay içinde satın alınması koşuluyla gerçekleşir.

Samsun Trafik Sigortası Fiyatları için lütfen teklif isteyiniz.

arac-sigortasi

hizli_iletisim

İletişim

Numaranızı, lütfen başında 0 (sıfır) olmadan giriniz.

Sending

Comments are closed.