2 Haziran 2016

Yorumlar

Off
 Haziran 2, 2016
 Off
Kategori Genel

Araç kasko değerleri hesaplanırken Türkiye Sigorta Birliği’nin hazırlamış olduğu kasko değer listesinden yararlanılmaktadır. Kasko değer listesi, motorlu kara taşıtları sigortalılarının yaptırmış oldukları sigorta poliçelerinin düzenlenmesine yardımcı olmak suretiyle ortaya konulan ve Türkiye Sigorta Birliği tarafından aylık olarak hazırlanan listeye verilen isimdir.

Sigorta şirketleri kasko sigortası yaparken bu listeyi baz alarak bir hesaplama ortaya çıkarılmaktadır. Sigorta poliçelerinde aracın rayiç bedeli baz alınarak referans kaynağına göre hesaplama yapılmaktadır.

Hasar ve tazminat ödemelerinde referans alınan kasko değer listesi referans alınarak bir ödeme yapılmaktadır.

Kasko Değerinin Önemi

Kasko değerinin doğru bir şekilde hesaplanması kasko yaptıracak kişiler açısından çok önemlidir. Aracını sigorta yaptıracak kişiler araç değer listesinden faydalanmaktadır. Bu liste her ay güncellenmektedir.

Araç kasko değerleri hesaplanırken sadece kasko değer listesi değil ruhsat sahibin bilgileri,  kaskonun sizlere sunmuş olduğu çeşitli teminatlar ve kasko indirimleri baz alınmaktadır. Tüm bu kriterler göz önüne alınmak suretiyle ortaya kasko bedeli çıkartılmaktadır.

Kasko Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Aracına kasko sigortası yaptıracak kişilerin öncelikle kasko değerini öğrenmesi gerekmektedir. Kasko değerleri hesaplandıktan sonra kasko poliçesi hazırlanarak araç sahiplerine sunulmaktadır.

Araç sahipleri kasko poliçesini değerlendirerek sözleşme imzalamak suretiyle kasko sigortası yaptırma işlemlerini tamamlamaktadır. Kasko sigortası ile aracınızı güvence altına alabilir ve aracınızın uğrayacağı kazalarda meydana gelen zararlar sigorta şirketleri tarafından karşılanabilmektedir.

Comments are closed.